APEL O POLSKO-UKRAIŃSKĄ SOLIDARNOŚĆ do Prezesa Rady Ministrów RP Donalda Tuska

Szanowny Panie Premierze,

Drugi rok Ukraina odpiera pełnowymiarową agresję rosji. Toczy się realna wojna o niepodległość kraju i o życie dziesiątków milionów ludzi. Rosyjscy agresorzy zabijają tysiące żołnierzy, mordują dziesiątki tysięcy cywilów, gwałcą kobiety i mordują niewinne dzieci. Zniszczyli setki tysięcy domów, wypędzili z domów miliony rodzin. Każdego dnia ciągle nowe matki, żony i dzieci dowiadują się o tym, że ich mężowie, synowie i ojcowie zginęli na froncie. 

Każdego dnia na ukraińskie domy, szkoły, szpitale i fabryki spadają setki rakiet, pocisków artyleryjskich i dronów. Każdego dnia rujnują i zabijają ludzi, którzy chcą żyć u siebie, we własnym domu, na ich własnej ziemi. 

Ta wojna nie jest serialem w telewizji. Ta wojna to ruiny, mogiły, cmentarze, ból, łzy i krzyk  Dzięki niezwykłemu bohaterstwu, ofiarności i męstwu setek tysięcy ukraińskich żołnierzy udało się zatrzymać barbarzyńców i wyzwolić część terytoriów okupowanych. Jeszcze nie wszystkie, jeszcze trzeba będzie czasu, wysiłku i ofiar, żeby wybić zęby rosyjskiemu szowinizmowi i imperializmowi, żeby zagrodzić mu drogę do Kijowa i Warszawy.

Ukraina walczy dzięki ogromnemu wsparciu, jakie otrzymała od swoich sąsiadów. Ogromne znaczenie miała pomoc udzielona przez Polskę, przez jej władze i społeczeństwo. Walcząca i cierpiąca Ukraina na wiele sposobów wyrażały Polsce swoją wdzięczność, bo to, co  zrobili Polacy to nie były puste gesty, ale realna mocna dłoń wyciągnięta do Ukrainy w postaci broni i wsparcia logistycznego, pomocy humanitarnej w ogromnej ilości, wsparcia politycznego, a także najbardziej zapadające w duszę i pamięć ludzi – miliony otwartych gościnnych domów dla milionów uchodźców. Zbudowaliśmy potencjał życzliwości i zrozumienia, potencjał realnej solidarności, który powinien stać się fundamentem naszej wspólnej przyszłości, przyszłości dobrych, ufających sobie i szanujących siebie sąsiadów, członków Unii Europejskiej.

Dzisiaj jednak ze zdziwieniem obserwujemy, jak ten kapitał jest niszczony. Polska przestała być wiarygodnym partnerem dla Ukrainy. Od trzech miesięcy trwa blokada przejść granicznych z Ukrainą, kluczowego krwioobiegu ukraińskiej gospodarki. Tysiące ukraińskich kierowców obchodziło Boże Narodzenie i Nowy Rok w kilometrowych kolejkach przed granicą, ich synowie siedzieli w okopach, a  przy rodzinnych stołach matki pocieszały zapłakane dzieci. 

Rząd RP blokuje handel produktami rolnymi, wbrew umowom zawartym przez Ukrainę z Unią, wprowadzając bezterminowe embargo na ukraińskie produkty rolne i deklaruje że będzie blokować ten handel w przyszłości. Straty gospodarze Ukrainy i Polski sięgają miliardów euro, co oznacza, że Ukraina ma znacznie mniej pieniędzy na prowadzenie wojny, a więc także na to, aby bronić Polskę przed rosyjską agresją. Straty gospodarcze to brak pieniędzy już nawet nie na prezenty świąteczne, do których także ukraińskie dzieci mają prawo, ale także na żywność dla rodzin i na broń i amunicję dla żołnierzy.

Realne problemy, które należy szybko rozwiązać zgodnie z polityką solidarności Unii Europejskiej z Ukrainą,  są instrumentalnie wykorzystywane przez rosyjskich agentów wpływu w Polsce. Polityka Rządu RP  podważa zaufanie do Polski, kluczowe dla kraju walczącego z agresorem.

Dlatego dzisiaj zwracamy się do Pana Premiera z apelem: tylko realna solidarność Polski i Ukrainy w obliczu rosyjskiego faszyzmu mogą uchronić nas i nasze dzieci przed rosyjskimi rakietami w Kijowie i Warszawie, przed powtórzeniem Buczy w Pruszkowie czy Wołominie. Polska i Ukraina potrzebują solidarności, która odważnie zainwestuje, nawet kosztem dzisiejszych problemów i wydatków w przyszłość polsko-ukraińskiego braterstwa, w ukraińskie zwycięstwo w wojnie z rosyjskim faszyzmem.

Domagamy się jak najszybszych realnych działań, które nadadzą polsko-ukraińskiej solidarności w obliczu wojny z rosją realny wymiar. Żądamy odblokowania przejść granicznych Ukrainy z Polską, zakazu jakichkolwiek akcji blokujących przejścia graniczne jako krytycznej infrastruktury bezpieczeństwa Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej, przestrzegania przez Polskę umów międzynarodowych w tym zobowiązań unijnych wobec Ukrainy odnośnie handlu i transportu, takiego uregulowania spornych kwestii w relacjach gospodarczych, które uszanują interesy obu stron oraz będą wzmacniać społeczny kapitał polsko-ukraińskiej solidarności. Liczymy na to, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie promotorem członkostwa Ukrainy w Unii, co stworzy trwały system bezpieczeństwa i rozwoju Polski i Ukrainy.

Z wyrazami uszanowania

Mirosław Skórka, Prezes Związku Ukraińców w Polsce


Natalia Panczenko, Prezeska fundacji „Stand With Ukraine”, liderka inicjatywy społecznej „Euromaidan-Warszawa”

Jakub Kocjan, członek zarządu Fundacji Akcja Demokracja

Karol Wilczyński, Prezes fundacji POL


Lauryna Voiciunas, Prezes Kolegium Europy Wschodniej in. Jana Nowaka Jeziorańskiego

Adam Balcer, Kolegium Europy Wschodniej in. Jana Nowaka Jeziorańskiego

Anna Hryshakova, Współorganizatorka Inicjatywy społecznej “Zjednoczeni Gdańsk”

Maria Adruchiw – Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Polska – Ukraina” oraz inicjatywa oddolna “Sztab Aniołów”

Kateryna Brodovska – menadżerka kultury, współzałożycielka kulturalnej Fundacji “BoFolk”. 

Artem Zozuila – Prezes zarządu Fundacji Ukraina 


Viktoria Batryn – Wice-Prezes Fundacji UNITERS

Olena Vorovchenko – Fundacja Ptach

Nataliia Sizova – Fundacja UA Responders
 

Artur Bagliuk – dyrektor Misja Słowiańska w Europie 

Olha Menko – Prezes Zarządu Fundacja Instytut Polska-Ukraina

Andriy Oliynyk – Przewodniczący Związek Ukraińców w Polsce – zarząd w Krakowie.

Ewelina Pytel – Przewodnicząca Zarządu Regionu Małopolskie Komitetu Obrony Demokracji

Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja

Wiktoria Jędroszkowiak i Dominika Lasota, Inicjatywa Wschód

inne wiadomości