Dzień Niepodległości Ukrainy 2023 

24 sierpnia 2023 roku na placu Zamkowym w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Dnia Niepodległości Ukrainy, które zostały uznane za największe na świecie – zarejestrowaliśmy ponad 30 000 uczestników. Ludzie z różnych części Ukrainy i Polski, zjednoczeni przez miłość i wzajemne wsparcie!

W tym roku chcieliśmy podziękować społeczności międzynarodowej za wsparcie, jednocześnie przypominając, że wojna trwa, ​​jest straszna i że nadszedł czas, aby pomóc Ukrainie osiągnąć szybkie zwycięstwo. 

Podczas wydarzenia wysłuchaliśmy przemówień prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i Andrzeja Dudy. Obecnych ze sceny powitał ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz. Uczciliśmy pamięć bohaterów, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość Ukrainy. Podziękowaliśmy tym, którzy w tej chwili z bronią w rękach walczą o naszą niepodległość i bezpieczeństwo. 

Po raz pierwszy wręczyliśmy Stand with Ukraine Awards – nagrody przyznawane przez ukraińskie społeczeństwo obywatelskie Polakom, którzy wspierają Ukrainę i Ukraińców w czasie wojny. Nagrodę otrzymali: tenisistka Iga Świątek, dziennikarze Sławomir Sierakowski i Karolina Baca-Pogorzelska, ojciec Mieczysław Puzewicz, patroni Omenaa Mensah i Rafał Brzoska, artysta Bartek Kielbowicz oraz paramedyk Damian Duda. 

Na scenie wystąpił polski zespół Taraka, z premierą piosenki “Będą wspominać nas”, polsko-ukraiński zespół Zazula, a także byli finaliści Eurowizji – ukraiński zespół Go-A.

inne wiadomości